Oblečení na motorku

Asi nejvěčnějším tématem diskuzí kolem oblečení na motorku, bude vždy téma dilematu mezi textilem a kůží. Bohužel není v ničích silách, aby to rozhodl za někoho. Jak textilní, tak kožené moto oblečení mají svá pro i proti a je potřeba si ujasnit, na jaký druh motocyklu a jaký způsob ježdění bude oblečení používáno. Samozřejmě není od věci mít doma více druhů a ty kombinovat podle momentální potřeby.

 

 

Kožené oblečení na motorku

Kožené oblečení na motorku vypadá klasičtěji, je určitě o něco bezpečnější a lépe se vybírá velikost a to i na méně konfekční postavy. Kůže totiž povolí a přizpůsobí se.

Většina koženého oblečení je z hověziny, která už klokaní kůži, díky moderním způsobům zpracování, takřka překonala. Klokaní kůže se používá hlavně na sportovní kombinézy a to díky své nižší hmotnosti, kdy rozdíl na kombinéze může být i 3 kg, což je zvláště u menších kubatur výrazný rozdíl.

Kožené oblečení na motorku bohužel promokne a to i při důkladné péči a impregnaci. Ta umí jen moment promoknutí trochu oddálit. Proto jsou důležité tzv. nepromoky neboli pláštěnky. Ty bývají jak jednodílné, tak dvoudílné a používají se i nepromokavé návleky na rukavice a návleky na boty. Protože se předpokládá používání za snížené viditelnosti, pak tyto nepromoky bývají bohatě vybavené reflexními materiály.

Kožené motorkářské oblečení rovněž vyžaduje mnohem větší péči, než to textilní. Kůži je důležité pravidelně čistit a mazat balzámy na kůži, ve kterých jsou různé přísady, jako např. lanolin nebo včelí vosk. 

 

Textilní oblečení na motorku

Textilní oblečení na motorku bývá často vybaveno nepomokavou membránou, jako např. Hipora, nebo Gore-Tex a je dobré jen občas na jeho povrch nanést impregnaci proti vodě, která částečně chrání i proti rychlému znečištění.

Existují i různé varianty textilního motorkářského oblečení, které jsou spíše na léto a do horkého počasí, které klima membránu nemají, zato jsou vysoce prodyšné a přitom jsou vybavené nebo vybavitelné chrániči neboli protektory. Často jsou vyztužené kevlarem nebo tkaninou s podobnými vlastnostmi, jako je například teramid. Dnes jsou velice populární tzv. kevlarové džíny.

U výroby oblečení je dnes používána spousta sofistikovaných technologií. Zastřešením je asi norma ISO 4916, která mimo jiné stanovila používání bezpečnostních násobených švů.

Dobrým pomocníkem je různé funkční prádlo neboli termoprádlo. Prádlo odvádí pot a drží co nejstálejší teplotu těla. Funkční prádlo výborně podporuje funkci membrány v oblečení, pokud je jí svrchní oblečení vybaveno.

Některé druhy spodního prádla jsou vybavené svou membránou, která neprofoukne a přitom je prodyšná.